середа, 14 квітня 2021 р.

15.04.2021

Дистанційне навчання

Українська література             11 клас


Тема 1. Сучасна українська література. Історико-культурна ситуація наприкінці XX — на початку XXI ст. (на шляху до нового відродження). З’ява нового літературного покоління. Поезія: І. Римарук («Обнови»), Ю. Андрухович («Астролог», «Пісня мандрів­ного спудея»), О. Забужко («Рядок з автобіо­графії», «Читаючи історію»), О. Ірванець («До французького шансоньє»), С. Жадан («Музика, очерет...», «Смерть моряка»). Стильове роз­маїття, експериментаторство, пошуки нових форм і тем. ТЛ: постмо­дернізм; література елітарна, масова

Тема 2. Найвагоміші здобутки сучасної літератури. Постмодернізм як один із художніх напрямів мистецтва 1990-х років, його риси. Проза, есеїстика:   Г. Пагутяк («Потрапити в сад», «Косар»), Ю. Андрухович («Shevchenko is ОК»), В. Діброва («Андріївський узвіз»), Я. Мельник («Далекий простір»)

Крок 1. Перегляньте відеоматеріал


Крок 2. Опрацюйте теоретичний матеріал, занотуйте в зошитах.



Крок 3. Прочитайте декілька поезій сучасної української літератури (назви поезій мають активні покликання на текст).

І. Римарук «Обнови»

Ю. Андрухович «Астролог», «Пісня мандрів­ного спудея»

О. Забужко «Рядок з автобіо­графії», «Читаючи історію»

О. Ірванець «До французького шансоньє»

С. Жадан «Музика, очерет...», «Смерть моряка»

Крок 4. Сучасна українська проза. Опрацюйте теоретичний матеріал, занотуйте в зошитах.



Крок 5. Вивчіть поняття з теорії літератури





Крок 6. Домашнє завдання

  • Опрацюйте матеріал уроку
  • Виконайте тести на платформі ВСЕОСВІТА (сучасна українська література)
  • Перевірте знання за творчістю Ліни Костенко. Виконайте тести на платформі НА УРОК. Обидва тести будуть відкриті до 20 квітня

PS. Рекомендую переглянути перелік кращих українських творів. Упевнена: ви знайдете ту книгу, яку захочеться прочитати.

100 кращих українських книг

55 знакових книг української літератури, написаних за роки незалежності


понеділок, 12 квітня 2021 р.

 13.04.2021

Дистанційне навчання                     11 клас

Українська література

Тема. Історико-фольклорна основа  історичного роману у віршах «Маруся Чурай» Ліни Костенко. ТЛ: роман у віршах

Крок 1. Теорія літератури (занотуйте в зошити та вивчіть). Роман у віршах – великий за обсягом віршований твір, у якому епічний спосіб зображення дійсності поєднується з ліризмом. Роман у віршах має багато спільного з поемою, але йому, на відміну від поеми, притаманні значно більший обсяг, велика кількість персонажів, щонайменше дві сюжетні лінії, органічне поєднання ліричного, епічного й драматичного.

Завдання (усно). Доведіть, що твір «Маруся Чурай» - роман у віршах.

Крок 2. Перегляньте відеоурок з детальним аналізом твору.


Крок 3. Основа твору - балада "Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці". Прослухайте звучання балади.


Крок 4. Занотуйте теоретичний матеріал у зошити (Перепишіть або вклейте).



Крок 5. Домашнє завдання. Подумайте над проблемним питанням і дайте усну відповідь:  «Хто винен, що Україна втратила  державність?» (проведіть паралель із  твором «Маруся Чурай»).

середа, 7 квітня 2021 р.

 08.04.2021

Дистанційне навчання

Українська література    11 клас

Тема 1. Ліна Костенко. Творчий шлях. «Страшні слова, коли вони мовчать», «Хай буде легко. Дотиком пера…» – ліричні роздуми про значення слова в житті людини, суть мистецтва, його роль у суспільстві.

Тема 2. «Недумано, негадано…» – інтимна лірика як спонука до роздумів про суть кохання. «По сей день Посейдон посідає свій трон…»: мотив єднання людини зі світом рукотворної краси (мистецтво) і природою. Зв’язок із античною міфологією

 


Крок 1. Перегляньте відеоматеріали про життєтворчість Ліні Костенко


Інтерв'ю з Ліною Костенко


Крок 2. Прочитайте статтю підручника с. 209-210

Крок 3. Запишіть або роздрукуйте та вклейте в зошити матеріал про Ліну Костенко.



Крок 4. Прочитайте поезію «Страшні слова, коли вони мовчать», опрацюйте паспорт твору. УВАГА!!! Твір виноситься на ЗНО



Крок 5. Прочитайте поезії та їхній аналіз: «Хай буде легко. Дотиком пера…» с.212, «Недумано, негадано…»с.213 , «По сей день Посейдон посідає свій трон…» с.214. Опрацюйте паспорти поезій.




Крок 6. Домашнє завдання.

Аналізувати поезії.

Вивчити напам’ять поезію «Страшні слова, коли вони мовчать».

Прочитати роман у віршах «Маруся Чурай»

середа, 24 березня 2021 р.

 25.03.2021

Дистанційне навчання             11 клас

Українська література

Тема. Василь Стус. Загальний огляд творчості. Поезія Стуса – зразок «стоїчної» поезії у світовій ліриці. «Господи, гніву пречистого…». Екзистенційна (буттєва) проблема вибору, віра в себе, надія на здолання всіх перешкод. Упевненість у власному виборі. Приклад великої мужності й сили духу.



Крок 1. Перегляньте відео про життєтворчість Василя Стуса.



Крок 2. Опрацюйте матеріал підручника с. 234-236

Крок 3. Запам’ятайте теорію


Крок 4. Опрацюйте поезію Василя Стуса «Господи, гніву пречистого…»



Крок 5. Занотуйте в зошити




Крок 6. Виконайте тестові завдання (до 30 березня). Перейдіть за покликанням 

НА УРОК

Крок 7. Вивчіть напам’ять поезію «Господи, гніву пречистого…».

понеділок, 25 січня 2021 р.

 26.01.2021

Українська література

Тема. Участь українських письменників у Другій світовій війні. Трагічна творча біографія Олександра Довженка. Джерело вивчення історії його життя і трагічної доби – «Щоденник». ТЛ: публіцистичність.

Крок 1. Перегляньте відео про участь українських письменників у Другій світовій війні. ЗАВДАННЯ: занотуйте в зошити прізвища поетів та письменників.

Крок 2. Занотуйте в зошити.

Крок 3. Прочитайте статтю підручника с.164-166.

Крок 4. Перегляньте відео про життєвий шлях О. Довженка.

Крок 5. Занотуйте в зошити.




Крок 6. Вивчіть!!!

Публіцистичність – проникнення характерного для публіцистики методу у твори не публіцистичні за своєю основою. 

Крок 7. Домашнє завдання.

  • Знати матеріал уроку.
  • Прочитати «Щоденник» Олександра Довженка.

середа, 20 січня 2021 р.

 

21.01.2021

Дистанційне навчання                 11 клас

Українська література (2 уроки).    

Тема. Іван Багряний «Тигролови». Вольовий характер Григорія Многогрішного. Родина Сірків. Майор Медвин. Популярність твору в повоєнній Європі. Актуальність для нашого часу.

Крок 1. Опрацюйте короткий наліз головних героїв твору (занотуйте в зошитах).

Григорій Многогрішний.

             «Юнак — 25 літ, русявий, атлет, авіатор» (з телеграми про розшук Многогрішного).

Це надзвичайно вольова, рішуча, сильна та незламна особистість із величезною жагою до життя, до боротьби за свої ідеали. Ці його риси проявляються протягом усього твору: він не зламався на допитах у радянських катівнях, вистрибнув із потяга, хоча шанс вижити був один зі ста, витримав усі надзвичайні випробування в тайзі.

            Кредо героя — «Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи!».  Григорій здатний до дуже глибоких почуттів та переживань. Так, надзвичайно зворушливими постають його почуття до родини Сірків, яка його прихистила, ніжна любов до Наталки: він бореться зі своїм почуттям до дівчини, оскільки знає, що може занапастити її, бо є втікачем, якого будь-якої хвилини можуть спіймати.

               Крім того, Григорій — справжній патріот України, готовий пожертвувати заради батьківщини власним життям. Григорій є правнуком гетьмана Дем’яна Многогрішного: у такий спосіб автор підкреслює спадкоємність волелюбних ідей українців (Дем’ян  Многогрішний — гетьман Лівобережної України (1668-1672), якого російська влада спочатку хотіла стратити, а потім заслала в Сибір).

Родина Сірків 

Родина українців, що переселилися на Далекий Схід. Вони пам’ятають історію свого роду, шанують Бога та українські народні традиції, дотримуються звичаїв, за якими жили їхні діди-прадіди. Загалом усі члени цієї родини є втіленням найкращих душевних рис: доброти, щирості, чуйності тощо.

Денис Сірко

«Кремезний, броватий, волохаті груди в пазусі».

«Не дід, а вусатий дідуган, дебелий, високий, червоновидий, волохаті груди випинаються з білої пазухи. На ногах ічаги, на голові пропотілий кашкет, ватяні штани на нім, дарма що така спека, при боці мисливський ніж, а коло сідла в переднього коня приторочена гвинтівка».

Старий Сірко відповідально ставився до праці, був небагатослівний, досить стриманий у почуттях. Він — люблячий та дбайливий батько, який робив усе, щоб зберегти добробут та щастя своєї сім’ї. Денис Сірко — мудра, шляхетна та чуйна людина, завжди готова прийти на допомогу, дати гарну пораду, він розуміє близьких людей із півслова.

Сірчиха

«…їй понад п’ятдесят років, а вона виглядає ще молодо й бадьоро. І голос у неї такий, як у дочки, тільки не такий гострий, якийсь тепліший, ближчий».

Це ідеалізований образ доброї, ніжної, турботливої матері-берегині. Її любов до дітей є надзвичайною. І до Григорія вона поставилася як до рідної дитини, турбувалася про нього та підтримувала в усьому.

Гриць

«Високий, як батько, дебелий красень. Молодий — років 25. На ньому військовий, старенький френч. На ногах ічаги, на голові набакир кепка, а з-під неї буйний чуб кучерявиться. При боці — ніж, а за плечем новенький дробовик».

Молодий Сірко — вправний мисливець, дуже сміливий, рішучий і водночас спокійний та врівноважений. Він – гідний син своїх батьків, до яких ставився з великою повагою. Оскільки Сірки жили у відлюдному місці, Грицеві дуже бракувало спілкування. Тому він із величезним задоволенням ділився з Многогрішним усім, що знав про таємниці тайги, різні мисливські премудрості. Він став для тезки справжнім побратимом.

Наталка

«...хороша і бистроока, із стрічкою над чолом, і юна, смаглява від сонця...»

«Якесь дивне поєднання надзвичайної дівочої краси і суворості. Гнучка, як пантера, і така ж метка, мабуть, а строга, як царівна...»

«Гнучка, як вуж, граційна, як мавка, вона таїла в собі дивну силу, ця дівчина. Поєднання дівочої краси та чар з дикістю майже первісною, неприступною».

Наталка Сірківна – красуня, яка зросла в умовах дикої природи, що наклало значний відбиток на її характер. Вона надзвичайно смілива, не боїться жодних труднощів, бере участь у полюванні на тигрів нарівні з чоловіками. Наталка дуже наполеглива, коли хоче чогось досягти: «Як що заволоділо її серцем, то вже край».

Вона видається гордою та неприступною, суворою та гонористою:

«Дивна вона, ця дівчина… Вона навіть не розуміла, яка вона чарівна, … така, як ота рослина дивна, що ти її торкнеш рукою, а вона аж повернеться і напустить тонюсіньких колючок у руку. І це дівчина — звіроловка, переможниця страхіть усяких! Як та дика коза, що боїться, щоб її не впіймали, і не дається навіть підступити» (Григорій про Наталку).

Проте за цією неприступністю ховається дуже тонка, палка душа, просто Наталка дуже стримана у вияві своїх почуттів. Вона закохалася в Григорія, проте дуже довгий час приховувала свої почуття до нього. Її кохання до хлопця виявилося настільки сильним, що вона наважилася покинути батьків та ризикнути власним життя заради коханого.

Медвин 

Майор НКВС, ворог Григорія Многогрішного.

«...Чорнобривий, з м’ясистим носом, віком понад тридцять літ… смокче бордо і читає-смокче “Правду”, студіює промову вождя…  Майор виглядає, як саме втілення могутності, сили і гонору своєї пролетарської держави. В цілім експресі не тримається ніхто так гідно, так незалежно і гордовито, ба навіть трохи презирливо, з таємничою міною і незрівнянним почуттям вищості… Він дисциплінований і точний, і не схильний вдаватись у дрібниці».

Майор Медвин — жахливе породження радянської тоталітарної системи, яка створила не тюрми, а справжні катівні. Медвин постає як справжнє втілення всього злого та ницого в людині, це вкрай жорстока людина, справжній садист, що втішається, принижуючи інших. Але за вдаваною самовпевненістю Медвина ховаються моральна слабкість, боягузтво.

Думка, що Григорій — український націоналіст, якого він катував, — утік та перебуває на свободі, викликає в нього паніку; спогади про людей, яких він катував, отруюють його життя, позбавляють спокою:

«Він пригадує ті задушливі безсонні ночі, що тільки йому одному відомі. І маячіння в них… Це в нього, що мав нерви, як мотузки, — і маячіння… Він боявся, нарешті, сам спати — і одружився. А одружившись, утікав геть на люди, боявся ночувати вдома…».

Коли Григорій в кульмінаційній сцені роману знаходить свого ката, той утрачає обличчя:

«А Медвин — бравий герой і грізний суддя та володар душ людців і плюгавий злодюжка, порушник закону нетрів, — стояв і тіпався… Так, тіпався. Губа йому тіпалась, а очі… очі гидкого, сопливого боягуза».

  Крок 2. Перегляньте фільм за романом Івана Багряного "Тигролови". 


Крок 3. Перевірте свої знання. Виконайте тести на платформі

НА УРОК  (до 25.01. включно)

середа, 13 січня 2021 р.

Дистанційне навчання.  11 клас

14.11.2021 рік

Українська література (2 уроки)

Тема. Іван Багряний. Основні віхи життя й творчості митця. Український пригодницький роман «Тигролови» . Проблема свободи й боротьби за своє визволення. Жанрові особливості. Ідея перемоги добра над злом. ТЛ: пригодницький роман.

Крок 1. Перегляньте відео про Івана Багряного.


Крок 2. Прочитайте статтю підручника с. 159-160

Крок 3.  Занотуйте в зошитах інформацію про письменника.




Крок 4. Перегляньте відеоаналіз роману «Тигролови».



Крок 5. Занотуйте в зошити паспорт твору.


Події твору “Тигролови” відбуваються на Далекому Сході у 30-тих рр. XX ст.

За напрямом твір “Тигролови” належить до модернізму.

Композиційно-стильові особливості «Тигролови»:

композиція роману зумовлена особливостями жанру:

твір складається з 12 розділів, ряду підрозділів, схожих на новели, що мають інтригуючі назви: «Дракон», «Світ на колесах», «Навзаводи із смертю», «Заколот і капітуля­ція», «Бог кохання», «Весела робінзонада», «Не ходи босий» та інші.

Теорія літератури. Приго́дницький рома́н  — твірсюжет якого насичений незвичайними подіями й характеризується їхнім несподіваним поворотом, великою динамікою розгортання.

Крок 5. Домашнє завдання. Перевірте свої знання. Виконайте тести (до 20 січня). Перейдіть за посиланням НА УРОК


понеділок, 11 січня 2021 р.

 12.01.2021 рік

Дистанційне навчання

Українська література. 11 клас

Тема.  Література письменників-емігрантів. «Празька школа» української поезії та її представники. Євген Маланюк. Художнє осмислення трагічної історії  України, оптимістичний висновок про її майбутнє в поезії «Уривок з поеми».

Крок 1. Перегляньте відео про «Празьку школу».



Крок 2. Занотуйте в зошитах теоретичний матеріал.




Крок 3. Прочитайте статтю підручника с. 151-154.

Крок 4. Прочитайте поезію «Уривок з поеми» с. 154-155 або прослухайте запис.



Крок 5. Занотуйте в зошити аналіз поезії.



Крок 6. Домашнє завдання. Читайте роман Івана Багряного «Тигролови». 

Текс ТУТ